Ak opomenieme dôvod pozlacovania mosadných šperkov aby vyzerali ako zlato, pozlacujú sa preto aby krásne vydržali dlhšie. Mosadz je sama o sebe krásny kov, ale pôsobením vzduchu oxiduje- zelenie a černie. Ak sa napríklad len dotkneme vyleštenej mosadznej plochy, zanecháme na nej odtačky, ktoré len tak neutrieme, ale šperk by sme museli preleštiť alebo prebrúsiť. Zároveň však mosadz, pretože obsahuje 50 až 90% medi, zafarbuje pokožku na zeleno, preto neošetrená mosadz nie je až taká vhodná na priamy kontakt napríklad pri naušniciach. Vzniknutá medienka nie je nijak škodlivá, nie je to ale niečo čo by sme vyhľadávali.
Jemnou vrstvou zlata vytvorime na šperku ochrannú vrstvu, ktorá zabráňuje oxidácii. Keďže ide o galvanické pokovovanie, táto vrstva sa pri intenzívnom používaní šperku postupne ošúcha a odkryje sa mosadz. Aj keď sú tieto dve farby veľmi podobné, oxidáciou mosadze sa nám môžu prejaviť kazy na povrchu šperku, šperk však vždy môžeme dať opätovne pozlátiť napríklad do zlatníctva.
Typicky by sme sa mali najma vyhýbať krémom, ktoré pokovovanú vrstvu veľmi poškodzujú. Hlavne pri krémovaní rúk si takýto prsteň treba dať dolu. Rovnako šperky si nedávame kým sa nám všetky produkty nevstrebajú.
Manipulácia so špekom
Šperky sú spajkované striebornou spákov. Takéto spoje sú veľmi pevne ale pri ohýbani aj náchylné na zlomenie. Preto, ak si šperk potrebujete mierne prisôsobiť alebo sa vám počas nosenia mierne zdeformuje, ohne sa drôtik niečo sa vykrúti, vyhnite sa ohýbaniu miesta so spojom- to spoznáte väčším množstvom materálu. Nša tvorba je často veľmi jemná, snažiaca sa o tenké linky, ak sa vám počas nosenia časť špeku napríklad odlomí, určite ma kontaktujte, takýto šperk vám rada opravím.
Skladovanie
Mosadné šperky nie je vhodné skladovať tam, kde je vyššia vlhkosť, naprílad v kúpelni. Keď sa šperk namočí vždy ho osušíme, nenechávame ho ležať vo vlastnej kalúžke vody. Ideálne je šperk skladovať v Šperkovnici kde je znížená vlhkosť.
Údržba a leštenie
Ak je vrstva pozlátenia neporušená šperk môžeme jemne vyleštiť jemnou handričkou, neleštíme však veľa, pretože tak iba obrusujeme vrstvu zlata. Zlato samo o sebe neoxiduje tak ako striebro, preto je jeho údržba minimálna. Nepoužívame žiadne kyseliny ani zásady ako ocot alebo sódu bikarbónu. Umývame pod tečúcov vodou, s trochou prostriedku na riad a môžeme použiť jemnú kefku.
Na kontaktných miestach s pokožkou sa pozlátenie stráca rýchlejšie. Jedná sa najmä o prstene a háčiky naušníc. Ak máme nepozlátený šper alebo šper na ktorom sa nám pozlátenie už ošúchalo a vadí nam zozelenanie pokožky, kontaktné miesto na šperu môžeme napríklad natrieť priesvitným lakom na nehty. Toto je jedna z alternatív k opätovnému pozláteniu šperku. Oxid medi zelenej farby ale sám o sebe nie je nebezpečný a ide ho jednoucho umyť vodou.